joanna_logo

Aby zobaczyć zawartość zainstaluj proszę najnowszy Flash Player

Get Adobe Flash player

o_nas

O Bukowinie Tatrzańskiej
Pięknie usytuowana wieś letniskowa i narciarska, jedna z najwyżej w Polsce położonych miejscowości - rozciąga się powyżej 1000 m. n. p. m.
Z Bukowiny Tatrzańskiej widać cały łańcuch Tatr, który biegnie ze wschodu na zachód. podhalańskich ( 967 - 1000 m. n. p m. ), rozrzucona na grzbietach Pogórza Bukowińskiego, które w gwarze góralskiej zwane są wierchami. Miejscowość ta,słynąca nie tylko z przepięknych widoków, ale i z bogatych tradycji góralskich, jest obecnie również doskonałą stacją narciarską.
Wioska została założona w XVII w. na prawie wołoskim
( Wołosi to wędrowni pasterze pochodzenia rusińskiego, którzy przemieszczając się wzdłuż łuku Karpat od Rumuni po Śląsk Cieszyński, osiedlali się na górskich terenach ).
Nazwa wsi Bukowina nie pochodzi od buków, lecz od pierwszego wójta wsi Kaspra Bukowińskiego.

W 1935 r. staraniem członków Towarzystwa Przyjaciół Bukowiny nazwa wsi została przemieniona z Bukowiny na Bukowinę Tatrzańską. W okolicy Bukowiny Tatrzańskiej znajdują się liczne trasy turystyczne w Tatry, a ponadto warto odwiedzić również sąsiednie miejscowości.

Najbliższymi miastami są:

Zakopane oddalone w kierunku południowo - zachodnim o 15 km. i
Nowy Targ
oddalony w kierunku północno - zachodnim o około 20 km.
Bukowina Tatrzańska to gmina, która rozciąga się na dwóch różnych kulturowo terenach Podhalu i Spiszu.
W wioskach spiskich znajdują się zabytki architektury drewnianej :
zagroda sołtysów i szałasy pasterskie w Jurgowie oraz zagroda bogatych gospodarzy spiskich w Czarnej Górze (oddziały Muzeum Tatrzańskiego), które warto porównać z architekturą podhalańską.
Bukowina Tatrzańska
to druga po Białce Tatrzańskiej miejscowości konkurująca z Zakopanem ze względu na bazę narciarską.
W Bukowinie są 22 wyciągi narciarskie zróżnicowane co do długości i stopnia trudności. Nie stanowią one jednak zwartego kompleksu, lecz z racji nietypowego położenia wsi, rozrzucone są po wszystkich wierchach. W pobliżu stoków narciarskich znajdują się również lokale gastronomiczne, parkingi i wypożyczalnie sprzętu narciarskiego.

Zabytki
Drewniany kościół parafialny NSJ zbudowany w latach 1887 - 1900 przez miejscowego górala Jędrzeja Kramarza, który również był autorem wyposażenia świątyni. W 1994 r. świątynia została wpisana w rejestr zabytków, a tym samym uchroniona od rozbiórki i pozostawiona jako świadectwo religijności ludu podhalańskiego. Obecnie w starym kościółku w czasie Wielkanocy urządzany jest Grób Pański, a przy okazji imprez kulturalnych świątynia spełnia rolę galerii. Odbywającego się zimą Góralskiego karnawału oraz sierpniowych sabałowych Bajań. Góralski karnawał ma na celu kultywowanie zwyczajów bożonarodzeniowych organizowany jest przyegląd grup kolędniczych a z racji karnawału - przegląd par tanecznych (tańca solowego) oraz tańców zbójnickich. Imprezą towarzyszącą jest tzw. Parada Gazdowska połączona z wyścigami konnych zaprzęgów. Latem organizowane są w Bukowinie Tatrzańskiej tzw.
Sabałowe Bajania
- ogólnopolska impreza folklorystyczna, podczas której można posłuchać najprawdziwszych bajarzy ludowych oraz śpiewów pytackich ( pytace to mężczyźni prowadzący orszak weselny ) lub przysłuchać się mowie starosty weselnego. Podczas Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych można dosłownie " zrywać boki ze śmiechu ", bowiem przeniesione w wiejskie realia życia, a tym samym przełożone na gwarę sztuki Moliera czy Szekspira skutecznie pomogą zapomnieć o otaczającej nas rzeczywistości.

Dom Ludowy - obecnie największy drewniany budynek w Polsce - jest zarazem materialnym i duchowym centrum Bukowiny Tatrzańskiej.
Powstał w latach 1923 - 1928 z inicjatywy ówczesnego kierownika szkoły Franciszka Ćwiżewicza. W Domu Ludowym mają miejsce ciekawe imprezy folklorystyczne m. in.: odbywający się od 1973 r. Góralski Karnawał, oraz słynne Sabałowe Bajania, występy zespołów góralskich oraz przedstawienia teatralne w gwarze góralskiej, grane przez miejscową amatorską grupę teatralną. Od 1998 r. organizowany jest tutaj Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych a od 1999 r. w Domu Ludowym działa Szkoła Ginących Zawodów - niecodzienna placówka oświatowa mająca na celu ocalić z zapomnienia tajniki rzemiosł góralskich, snycerki, kowalstwa, garncarstwa, haftu itp.


 

mapa_dojazdowa